2012/06/23

Ricottás - meggyes pite



Az ötletet a Nők Lapja Konyha Dolce Vita receptje adta, mégpedig azért, mert kifejezetten alacsony szénhidráttartalmú desszert.

Mindezek örömére, reggel B-vel be is vásároltunk a MOM mögötti biopiacon. Vettünk meggyet, citromot, krumplit és csicsókát is!!! (utóbbi kettő nem ebbe az ételbe kell!!!). Jah, és természetesen meglátogattam a Logona-s sátrat, ahonnan beszereztem egy vadi új szürke szemceruzát... :D Na, de a süti...íme:

Összetevők:
  • 400 g kimagozott meggy
  • 500 g ricotta (fele - fele arányban csináltam a tipikusan magyar tehéntúró állagúból + a krémsajtos (szarvasiból)) 
  • 4 db tojás
  • 80 g teljes kiőrlésű liszt
  • 3-4 ek xilit
  • 1 dl tejszín
  • 1 db citrom héja
Az elkészítése pofon egyszerű, főleg ha valaki a meggyet már előkészíti :D

Mindent egy nagy tálba jól összekeverek, vagyis a ricottát, lisztet, tejszínt, xilit-et, citromot és tojást. Ha a durvább szemű ricottát választottunk, akkor azt is egységes, homogén állagúra keverem. Mikor ezzel készen vagyok, akkor a kimagozott, lecsepegtetett és pici fahéjba beleforgatott meggyszemeket is hozzákeverem a tésztához. Végül pedig az egészet egy kivajazott és lisztezett tepsibe/tortaformába teszem és kb. 45 percig sütöm, kb. 160 fokon.
Én még egy picit vaníliacukorral megszórtam a tetejét a végén. (+karobport is tettem rá - de csak a kép kedvéért) Szerintem annyira finom, hogy ezt más gyümölccsel is ki kell próbálni!!!

2012/06/22

Diós - mézes körtefagylalt


Tavalyi évben az év fagylaltjának választották. http://gasztro-tv.hu/hirek/megvan-ev-fagyija-dios-mezes-korte-lett-video 

Nem találtam sehol normális receptet, csak külön dió és külön körte fagylaltra, így hát összegyúrtam amit gondoltam :) és ez lett belőle. Mivel a körte szénhidrát tartalma magas, és eredetileg a recept mézzel kellene hogy készüljön, ezért egy szénhidrát diétában a mézet mindenképpen ki kell hagyni, valamint a körtéből csak minimális mennyiséget lehetne beletenni (1 db normál méretű körte ch tartalma kb. 12g-18g), különben ez a fagyi sajnos nem illeszthető bele az étrendbe.

Összevetők:
  • 4 db közepes méretű körte
  • 2 kk fahéj
  • 2 dl tejszín (rizstejből)
  • 1 dl tej (rizstej)
  • 1 marék dió darálva (25 g CH)
  • 2-3 ek méz (vagy xilit)

A tejszínt és tejet hűtött állapotában fogom felhasználni. Dió nekem otthonról van, így meg kell előre darálni. A körtéket meghámozom és kisebb darabokra vágom, maghéjától is megszabadítom, majd bele az turmixgépbe a többi összetevővel együtt. Közben kóstolgatva kiderül, hogy miből kell esetleg a fent leírthoz képest több vagy kevesebb. Ha kész, akkor egy éjszakára a fagyasztóba teszem és reménykedem, hogy megfagy és finom lesz holnapra! :)

Update (a megfagyott fagylalt):




Az eredeti összetevőkkel, ahogy számolom kb. 16-18g ch egy gombóc fagyi!

2012/06/11

Spenótos - ricottás tészta


Ennek a receptnek az alapját a Bence anyukája szolgáltatta! :) az ebédről megmaradt teljes kiőrlésű tésztáját használtam fel alapanyagként és a Jamie-féle cannelloni receptet dolgoztam át (http://www.jamieoliver.com/recipes/pasta-recipes/awesome-spinach-ricotta-cannelloni), míg végül ezt kaptam!

A spenót pedig természetesen otthonról van, milyen érdekes, hogy már egy hete kaptam és még mindig milyen szép, egészségesek a levelei! :)


Hozzávalók: 
  • 200 g teljes kiőrlésű vagy durum tészta (2*73 g ch, de az adag ami végül lesz hatalmas!!!! :))
  • 250 g ricotta 
  • 500 g spenót
  • 1 fej vöröshagyma (8g ch 100g-ban)
  • 3-4 gerezd fokhagyma (26g ch 100g-ban)
  • 1 csokor majoranna - száráról lehúzzuk a leveleket és apróra vágjuk (vagy por formájában is kapható)
  • 1-2 kk reszelt szerecsendió
  • só, bors
  • kókuszvaj
  • 1 csomag bivaly mozzarella 
  • parmezán sajt
  •  4-5 nagy paradicsom
  • 1 nagy csokor bazsalikom

Elkészítése:
Kókuszvajon megpirítom az apróra vágott hagymát, amit követ az apróra szeletelt fokhagyma. Sózom, borsozom, szerecsendiót reszelek bele és jöhet a majoranna is. A megtisztított, megszárított spenótleveleket megforgatom benne, nem sokáig, csak hogy egy picit összeessen. 
Egy jénai tálat veszek elő, ebben fogom az egészet megsütni. Alulra kerül a tészta, majd rá a spenót, ricotta, vékony szeletekre vágott mozzarella és még egy pici parmezánt is reszelek rá. Az egészet ha szükséges még itt is megsózom/borsozom. Felszeletelem a paradicsomot és egy csokornyi bazsalikommal, sóval és borssal összeturmixolom. Amikor már teljesen folyékony állagú lesz, az egészet a rakott tésztám tetejére öntöm, az a jó, ha nem csak a tetejére, hanem oldalra is jut. Sütőbe teszem és kb. 20 percig 220 fokon sütöm. Kb. 4 részre tudtam elosztani, annyi lett belőle, vagyis egy adagban kb. 25 g ch van, és természetesen lassan szívódó!


... és a végén ilyen szép lesz! :)



2012/06/10

Csokis protein szelet

Na vééégre...!!!  Eredeti recept itt: http://www.originalchia.hu/protein-szelet-nem-csak-testepitoknek/

Csokis protein por

//www.originalchia.hu/



Van ugyanis protein porom itthon, a zabot minden formájában szeretem, a chia magot pedig már régóta használom (omega 3, többszörösen telítetlen zsírsavban gazdag), de leginkább csak salátákra vagy a reggeli müzlibe, sütikbe. Proteinnek alacsony a szénhidrát és magas a fehérje tartalma, ezért kiváló fogyókúrázók és  sportolók körében. A protein porok általában nem ártanak, de azért érdemes  megnézni az összetevőket. Arra figyelni kell, hogy taurint és kreatint ne nagyon tartalmazzanak. A taurin hosszú távon memóriazavart okoz, illetve koffeinnel együtt fogyasztva megterheli a szívet, a kreatin pedig kiszáradást okozhat, bár tömegnövelő is egyben és az izom-összehúzódásért felel.

Kicsit módosítani fogom ezt a receptet, mert nem fogok cukrot használni. Hasonló süteményt készítettem már, csak abban inkább a különféle zab, tönkölybúza őrlemények domináltak, itt viszont a protein-en van a hangsúly! Kis mennyiséghez írom le a hozzávalókat, mert egyedül csak én vagyok protein felhasználó a 'családban', más részről pedig sejtem, hogy nagyon jó lesz, és tartok tőle, hogy azonnal meg is eszem az összeset :)

Hozzávalók: 
  • 1 csésze natúr zabpehely
  • 2-3 alma felszeletelve szószként lesz elkészítve
  • 1/2 citrom leve
  • 2 csésze csokis protein por
  • 1 marék aszalt gyümölcs (cseresznye, meggy, szilva, sárgabarack)
  • 1 ek fahéj
  • 1-2 kk chia mag
  • xilit, kókuszvaj (el lehet hagyni)

A zabpelyhet szétterítem egy kibélelt tepsiben és alacsony hőfokon nagyon picit pirítom csak meg (max. 10 percig). Amíg a zabpelyhek pirulnak az almaszeleteket a kifacsart citrom levével együtt kevés vízben puhára, szószosra főzöm. Ha kész, leöntöm róla a maradék vizet, hűlni hagyom és csak azt követően turmixolom össze. Minden összetevőt egy nagy tálban összekeverek, tehát a megpirított zabpelyhet, almaszószt, csokis proteint, aszalt gyümölcsöket. Erre jöhet rá egy pici fahér, xilit ha nem lenne elég édes és végül a chia mag.
A chia magnak semmilyen jellegzetes íze nincsen és teljesen el is vegyül a keverékben. Én még müzlibe szoktam beletenni, akkor a tej vagy nedvesség hatására picit megduzzad, de ízre nem változik.

Sütőformába simítom a keveréket és kb. 180 fokon 15-20 perc alatt megsütöm, csak ha a sütés előtti fázisnál el nem fogy... merthogy még úgy is isteni finom! :)

 

Omega 3 többszörösen telítetlen esszenciális, vagyis nélkülözhetetlen zsírsav. Általánosságban elmondható, hogy a szív és érrendszeri betegségek, érelmeszesedés, tombózisveszély kialakulásának csökkentésében jelentős szerepet játszik. A kutatások egészen az grönlandi eszkimók táplálkozásáig vezethető, amikor is kimutatták, hogy náluk az érrendszeri betegségek aránya alig éri el a 10% -ot, míg pl hazánkban ez az arány több, mint 50%.  Kiderült, hogy az eszkimók táplálkozásában jelentős mértékű az omega 3 zsírsavak mennyisége, vagyis több mint 5-10 mg/nap.

Az omega 3 zsírsav alapvetően két nagy csoportra osztható:
  1.  rövid láncú, 3 telítetlen kettős kötéssel rendelkező zsírsav pl. az alfa - linolénsav (ALA), mint pl: chia, lenmag, dió, kendermagolaj, mogyoró, tökmag olaj
  2.  hosszú láncú, 5-6 telítetlen kettős kötést tartalmazó zsírsav, mint a  eikozapentaénsav (EPA), és dokozahexaénsav (DHA): tengeri halak tartalmazzák a legnagyobb mennyiségben, mint pl. lazac, hering, szardínia, hekk, tonhal
Az emberi szervezet képes ALA zsírsavból EPA és DHA zsírsavat előállítani, de ehhez megfelelő mennyiségű linolénsavra van szükség. Ajánlott napi bevitele az omega 3 zsírsavnak nők esetében 1,1 mg, férfiak esetében pedig 1/6 mg/nap.


Pulyka kofta

Zöldséges - húsos fasírtot akartam csinálni (zsömle nélkül), vagy valami ahhoz hasonló húsgolyót, de nem a szokványos módon... mivel zsemlét/kenyeret nem tehetek bele, így kutakodtam egy picit a neten... és találtam is :) Az egyiptomi körutakat nézegetve még egy receptre is ráakadtam, pedig nem is akarok Egyiptomba menni... :)
Húsgombóc darált pulykahúsból, amihez kell koriander is, így végre meg tudom mutatni a koriander növénykémet :) és ha már mutogatok, akkor megmutogatom a kakukkfüvemet is, ami a rozmaring és tihanyi levendula szomszédságában nevelkedik a teraszon, íme :)) 


  Hozzávalók:
- 500 g darált pulykacomb
- 1 közepes fej hagyma
- 3-4 gerezd fokhagyma
- só, bors
- 1/2 kk őrölt koriandermag
- 1/2 kk köménymag
- 1/2 kk kurkuma
- 1/2 kk chilipor
- 1/2 ek reszelt citromhéj
- ízlés szerint koriander levél és menta levelek apróra vágva




Összetevőket kézzel összegyúrom és formás gombócokat formálok belőle. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezem őket és sütőben 200 fokon kb. 20 percig sütöm. Kész is! :) Az előtte - utána kép:




Recept források innen: http://www.divehardtours.com/blog/2010/03/04/egyiptomi-receptek-2-falafel-es-kofta/ és innen http://www.judapest.org/egyszeru-kofta/

2012/06/08

Táplálkozási irányzatok II.

A helyes (vagy helyesnek vélt) táplálkozásokról már írtam korábban egy bejegyzést, ami egyelőre csak elméleti részből áll. Egy picit bővítve az ott felsorolt táplálkozási irányzatokat, íme egy rövid felsorolás arról, ami megbetegít bennünket: 
  1. tápanyaghiány
  2. vízhiány
  3. oxigénhiány
  4. elsavasodás
  5. szabadgyökök ( --> rák) leginkább állati eredetű tápanyagok erősítik a szabadgyököket, ellene antioxidánsokkal tudunk védekezni, mint pl a legtöbb vitamin (C, A, E), szelén, növényi táplálék (fekete bogyós növények, piros bogyós növények, zöld színű zöldségek, spárga, kurkuma, gyömbér, cékla, fekete retek)
  6. méreganyagok: tartósítószerek, egyéb szervezet számára nem hasznosuló anyagok
  7. stressz (mily' meglepő :)) 
Nagyon sok mindent nem fűznék a fentiekhez... Hajrá!!! Én folyamatosan próbálkozom, az első pont betartása érdekekében folyamatosan megteszem a megfelelő lépéseket + még le írom a recepteket :)

2012/06/04

Brokkoli saláta



A fő összetevő a brokkoli, ami egy nagyon alacsony szénhidráttartalmú zöldség, ugyanis csupán 2,1 g szénhidrátot (ch) tartalmaz 100 grammjában. Ami azt jelenti, hogy egy szigorú szénhidrát diétában nem kell a napi megengedett szénhidrát mennyiségéhez ezt a mennyiséget is hozzászámolni,  mivel a brokkoli szénhidrát tartalma nem haladja meg az 5 grammot 100 grammonként!


 Ráadásul a brokkoli rengeteg vitamint tartalmaz, B vitaminokat (B1, B2, B3), vasat és béta - karotint is.


Hozzávalók:
  • 1 nagy fej brokkoli
  • 1 szál újhagyma
  • 1 ek dijoni mustár
  • 3 ek olíva olaj
  • só, bors, 
  • 1-2 szelet bacon vagy sonka
  • 100 g ricotta (inkább a krémes állagú)
  • 5-6 db aszalt paradicsom
  • magkeverék a tetejére
  • teljes kiőrlésű pékáru (elhagyható)
 Elkészítése: 
A brokkolit rózsaira szedem és egy lábasba forrásba lévő vízbe dobom, pár perc után leszűröm, lecsepegtetem, hűlni hagyom. Közben elkészítem a bacont, vagy sonkát, feldarabolom majd pici olajon óvatosan megpirítom.

Egymásra halmozom az összetevőket, vagyis a brokkolira a sonkát/bacont, majd vékonyra szeletelt aszalt paradicsomot, valamint a feldarabolt ricottát. Tulajdonképpen készen is vagyunk, már csak az öntet jön: összekeverem a mustár az olíva olajjal, sózom, borsozom és a salátám tetejére öntöm. Végül újhagyma karikákkal díszítem.

2012/06/03

Táplálkozási irányzatok I.

Nem olyan régen voltam egy előadáson, ahol sok minden elhangzott, leginkább a helyes táplálkozásról és a különféle táplálkozási irányzatokról. Sorba szedtem őket, csak nagyon röviden, íme:
  • Kínai táplálkozás - termikus csoportosítása az élelmiszereknek, vagyis a tápanyagok csoportosítsa hőmérséklet szerint forró, meleg, neutrális, hűsítő és hideg tulajdonságai szerint történik. Ezek alapján minden forró és meleg Yang, és minden frissítő és hideg Yin. A táplálék alapjául szolgál az egyenletes Qi-áramlás (csí) biztosításának, amely a test, a lélek és a szellem egészségét tartja fenn. A kiegyensúlyozott tápanyag kiválasztás az „5 elem tana” alapján azért fontos, mert minden egyes elem egy meghatározott szervrendszerhez tartozik, amely a szervezetben a hozzátartozó struktúrákat, valamint a kapcsolódó érzelmeket látja el. (savanyú, keserű, édes, erős, sós)
  • Ájurvéda - a gyógyító étkezés, több mint 5.000 éves. Alapvetően azt vallja, hogy mindenki meggyógyítja önmagát, ha megismeri teste működését. Ha testtípusunknak megfelelően táplálkozunk, akkor meggyógyulunk/egészségesek maradunk. Az Ájurvéda táplálkozás hat ízt különböztet meg, melyeket minden étkezéskor be kell építeni az étrendbe, ezek a következők: édes, sós, savanyú, csípős, keserű, fanyar. Háromféle testtípust különböztet meg, különféle mutatók (belső és külsők) alapján. Kitöltöttem! :) Nem teljesen egyértelmű, de a vata-k típusa felé húzok (http://antalvali.com/hirek/ajurveda.html)
  • Mazdaznan - Az egyik alapvető Mazdaznan elv a hús nélküli táplálkozás, hiszen a húsevés hátráltatja az ember mindennemű fejlődését, mind egyéni, mind társadalmi szempontból. Étkezésünkben a nyerskoszt fő szerephez jut. Nyáron összes elfogyasztott táplálékunk kb. 85 %-ának nyerskosztból kellene állnia. A hidegebb idő beálltával egyre több főtt étel szerepel az étlapon. Az ételek helyes elkészítéséről is tanít a Mazdaznan. Például a zöldségek elkészítését illetően. Hibás az a gyakorlat, miszerint a zöldséget vízben megfőzzük, és utána leöntjük a levét. Ezzel szemben, ha a zöldséget saját levében pároljuk vagy megsütjük, akkor nemcsak egészséges ételt készítettünk, hanem finomat, ízletest is. (http://www.mazdaznan.net/taplalkozas.htm)
  •  Makrobiotika - A makrobiotikus rendszer az energia szempontból kiegyensúlyozott ételeket ajánlja, az egész gabonaszemek a legmegfelelőbb ételek az ember számára, különösen a barna rizs.  (kifejezetten makrobiotikus étrenddel, valamint annak tanításával foglalkozó oldal, ételkiszállítással  együtt itt: http://www.makrobio.hu/)
  • Antropozofikus - az élelmiszer minősége a fontos (Demeter minőség - éljen a bio-dinamikus termesztés :)) Fehérje: gabona és más növények, de nem jellemző a túlzott fogyasztása. Zsír: nem sok, Ch: csak természetes (semmi tészta, süti, stb.) 
  • Weorland (ennél a résznél nem nagyon jegyzeteltem :), folyt köv...)
  • Hay - féle szétválasztó táplálkozás - Ez a nagyon kedvelt diéta azon az elgondoláson nyugszik, hogy a test könnyebben emészt, ha egyszerre nincs jelen mind a három alapvető táplálékforma. Szétválasztja a fehérjét,a szénhidrátot és a zsírokat. Amit végülis nem is lehet teljesen betartani, mivel például a gabonaszemek mindhárom összetevőt tartalmazzák! Ha viszont megközelítőleg követjük az elvet, az megkönnyítheti az emésztésünket. Hosszú távon nem valószínű, hogy hasznos így segíteni a szervezet munkáját, mert aztán hozzászokik és később renyhébb lesz a működése.
  • Evers - Az élelmiszer legyen élő és fogyasszuk el, ahogy azt a természet kínálja. Gyümölcs, magvak, diófélék, gyökerek a táplálkozás alapjai.
  • Schnitzer - Német fogorvos fejlesztette ki, a fogbetegségek gyógyítása céljából elsősorban. A húst az emberi táplálkozás szempontjából teljesen alkalmatlannak minősíti. Élő és ökológiai termesztésből származó táplálékok fogyasztást helyezi előtérbe. 

folyt köv., ki fogom még bővíteni az egyes irányzatokat... ! :)




    Zuppa inglese (toszkán édesség)


    Ez egy egyáltalán nem diétás, és még közel sem gluténmentes édesség... gondoltam jelzem már az elején, tehát aki azért olvassa a blogom, mert diétázik, netán cukorbeteg is.. az nyugodtan lapozzon tovább! ;-) 

    Kicsit keveredik a köztudatban a tiramisuval, mindenesetre ez nem az a kávés desszert, ugyanis itt a kávé helyett likörrel fogom meglocsolni a babapiskótákat :) Eredetileg a 16. század környékén egy olasz szakács készítette el ezt a receptet, de angol levest akart csinálni először, innen a neve... 

    Chefparade-ba voltunk egy barátnőmmel Toszkán esten,  ott találkoztam először ezzel az édességgel. Mivel könnyű elkészíteni, ezért tökéletes vendégváró desszert. Megmondom őszintén ilyenkor nem feltétlen elsődleges nálam a szénhidrát méricskélés, ugyanis nem mindenki van oda a steviáért, xilitért... szóval óvatos vagyok ilyen téren. Tehát ez egy vendégváró desszert lett, ezért nézzétek el nekem, hogy nem számoltam pontos szénhidrát tartalmat. De azért ettem belőle egy icipicit én is :)


    Hozzávalók:

    - 1 csomag babapiskóta (lehet már tk lisztből készültet is kapni :), a sima fehérlisztes 77 g ch tartalommal bír... ) 
    - 0,5 l tej
    - 1 vaníliarúd
    - 4 tojás sárgája
    - 1 tojás fehérje
    - 5 ek nyírfacukor
    - 50 g étcsokoládé (minél magasabb kakaótartalmú)
    - 3-4 ek cseresznyelikőr

    Elkészítés:
    Egy téglalap alakú tálat kibélelünk babapiskótával. A szokásos babapiskóta egyik oldala cukorral van megszórva, így ha ilyet vásároltunk akkor a cukros oldalával lefelé helyezzük el a tálba, majd ezt követően locsoljuk meg  a piskótákat egy pici likőrrel. Erre jön majd a krém, amit ezt követően elkészítünk el, ezzel fogjuk beborítani a babapiskótákat, majd a végén pedig a csokiöntet. Lehet több réteget is képezni, akkor a fenti mennyiségeket meg kell duplázni :)
    Egy lábasban feltesszük a tejet a kikapart vaníliamagokkal együtt forrni, közben pedig robotgéppel felverjük a tojásokat a cukorral, és  fokozatosan hozzáadagoljuk a lisztet. A végén egy krémes állagot kell, hogy kapjunk. A felforralt tejes vaníliához apránként hozzákeverjük a krémet, óvatosan, ügyelve a hőkiegyenlítésre (ne csapódjon ki a tojás), majd vissza a tűzre, és folyamatos keverés mellett besűrítjük. Amikor kész (ez a végén már csak pár perc) akkor jön a rétegezés, vagyis korábban a tálba elhelyezett babapiskótákra ráöntjük ezt a krémet ügyelve hogy mindenhová kerüljön. Ezzel kész is, hűvös helyen hűlni hagyjuk. Ha már langyosra hűlt, mehet rá a vajon megolvasztott étcsoki, tetszés szerinti designban rácsurgatva :)

    Ha kellően kihűlt a süteményünk, akkor mehet hűtőbe még fogyasztás előtt! Ha jól lehűlt, a csokimáz megfagy a tetején, a likőr és a krém átitatja a piskótákat.. hm... ! ;-)

    Medvehagymás - ricottás quiche


    Épp most kaptam otthonról friss kakukkfű palántát, úgyhogy a fűszernövény alapján döntöttem, hogy mit fogok ma készíteni :) vagyis valami kakukkfüves lepény lesz! Tésztáját is én magam készítettem, bár mivel tk liszttel dolgoztam, nem volt egyszerű dolgom. - kis fehér lisztet kellett volna még belevegyítenem.

       


    Összetevők:
    • 200 g tk liszt (így utólag fele tk fele sima liszttel jobb állagú tésztát kaphatunk) (128 g ch)
    • 100 g hideg vaj kockákra vágva
    • 1 db tojássárgája
    • 2 ek hideg víz
    • 1 csokor medvehagyma 
    • 250 g ricotta sajt
    • só, bors, reszelt szerecsendió
    • 1 db citromleve és héja
    • 3 nagyobb db paradicsom hajszál vékonyra szeletelve
    • 2-3 ág friss kakukkfű
    Elkészítése: 
    A tészta hozzávalóit összekeverem (liszt, vaj, tojás, víz) majd összegyúrom és egy negyedórára hűtőben pihentetem, ezalatt elkészítem a feltétet. Medvehagymát megmosom, majd nagyobb darabokra vágom, ricottával, citrommal és fűszerekkel összekeverem. Tulajdonképpen a feltét első rétege meg is van, erre jön majd rá a vékony szeletekre vágott paradicsom és a frissen vágott otthonról hozott kakukkfű levelek.
    A tésztát pihentetés után vékonyra elnyújtom, sütőpapírral bélelt tepsire ráhelyezem, majd jöhetnek a feltétek. Ha valakinek nem lenne elég a sajt nyújtotta élmény, még tehet a tetejére egy kis mozzarella sajtot. Majd be a sütőbe kb. 25 percre. Hm... mennyei... :) 

    Kb. 10 szeletre vágva, egy szelet kevesebb mint 15 g ch!

    2012/06/02

    Diós - juhsajtos keksz



    Barátaink meghívtak bennünket egy borozós vacsorára, gondoltam a csokis süti mellé, valami könnyű és egyszerű sósat is vigyünk. Szóval ez egy kifejezetten borozós este kiegészítője... meglátjuk! Vettem juhsajtot a piacon, frissen, illatosan, dió van még az otthonról hozott "biogazdálkodásból" :) szóval jöhet a kotyvasztás!

    Hozzávalók:

    100 g tk liszt (tönkölybúza jobb lett volna - így utólag :)) ~ 59 g ch
    100 g vaj (biovajjal csináltam)
    100 reszelt füstölt juhsajt
    3-4 ek. dió apróra vágva ~ 5 g ch
    csipet só

    A hozzávalókat kézzel összedolgozom, majd egy hosszúkás henger alakú formát képzek belőle. Fóliába csomagolom és 1 óráig hűtőbe helyezem.
    A hűtést követően, kicsomagolom és vékony (fél cm) vastagságú szeletekre vágom, amit aztán előre melegített sütőbe helyezek, egy sütőpapírral bélelt tepsibe. 190 fokon nekem kb. 30 perc alatt sült meg az összes (kb. 20 db) keksz aranyló barnára ;)
    Utólag rájöttem, hogy más sajtot is tehettem volna bele, valamint a dió alig dominált, úgyhogy akár abból mehetett volna bele több is.
    (egy szelet kb. 3-4 g ch-ot tartalmaz) 

    Feketecseresznyés brownie



    UPDATED: jelenleg ez a recept részt vesz egy cukormentes receptversenyen, a facebook keretében! Ha szeretnél egy szavazattal támogatni (miért ne? :) akkor kérlek, ezen a linken keresztül tedd ezt meg. Telepíteni kell ezt az alkalmazást és máris lehet nyomni egy szavazatot az általad kedvelt süti receptre, akár erre! :) Köszönöm! :)
    https://apps.facebook.com/ritareceptversenye/recept.php?a=23

    Imádom a brownie-t, bár ez a recept hasonlít nagyon a Stahl féle halálos csokitortához, én most mégis brownie-nak neveztem el. Bár igazság szerint, ha azonnal a sütést követően fogyasztjuk akkor a belseje tényleg úgy folyik mint az igazi brownie-nak, de miután kihűl, már inkább amolyan csokitorta jellege lesz. 
    Gondolkodtam, hogy milyen aszalt gyümölcs kerüljön bele, így vásárlást követően először is leteszteltem az aszalt meggyet és cseresznyét :) - szerencsére maradt belőle, mert önmagában is isteni finom! 

    Összetevők:
    • 200 g étcsokoládé, kisebb darabokra törve (min. 80 %-os kakaótartalmú legyen) (~ 90 g ch)
    • 150 g vaj, szintén kisebb darabokra vágva
    • 3 db tojás
    • 2-3 ek nyírfacukor / steviapor (utóbbival 0 g ch) 
    • 1 db vaníliarúd kikapart magjai
    • 30 g tk liszt (rozsliszttel 23 g ch)
    • pici só
    • 100 g aszalt meggy vagy cseresznye (39 g ch - cseresznyéből csináltam)
    • 50 g fehér csokoládé, kisebb darabokra törve (~ 45 g ch)
    • bio karobpor (szentjánoskenyérmag őrlemény) vagy kakaópor a tetejére (opcionális)

    Elkészítése: 
    Az étcsokit és vajat gőz fölött homogén állagúra keverem, majd picit félre teszem és hűlni hagyom. Ezalatt felverem a tojást (külön a fehérjét és külön a sárgáját) cukorra és a vaníliával, majd a sárgájához keverem a lisztet pici sóval és végül óvatosan fakanállal a felvert tojásfehérjét is hozzáforgatom. Ezt követően jön az aszalt gyümölcs és az apróra vágott fehér csoki. Sütőpapírral bélelt téglalap vagy torta formába teszem és kb. 15 percig sütöm. Nem érdemes hatalmas formát választani, mert annyira úgy sem lesz magas a sütemény, mert élesztő sincs a tésztában. Amikor már látszik a tetején, hogy megsült azonnal is ki veszem. A kakaópor csak a  végén, tálaláskor kerül a tetejére. (karob vagy cukrozatlan kakaópor) Díszítésként tettem még a tetejére is az aszalt gyümölcsökből, tálaláskor csakúgy mint a szokásos brownie-hoz ehhez is mehet egy - két kanál diétás vanília fagylalt. :)  

    Nem feltétlen cukorbetegeknek kitalált desszert, tehát aki szigorúan cukorbeteg diétát folytat, az ezt vegye figyelembe! (egy szelet kb. 20 g ch-ot jelent, fagylalt nélkül)