2014/02/09

Zabpelyhes vegán fasírt (lednekkel vagy csicseriborsóval)

Illetve zabpelyhes és szezámmagos is! :) Hús nincs benne, de már megszokhattátok... Egyébként most nem salátába teszem feltétnek, hanem tésztával (rizstészta, picit tovább kell főzni mint a durum tésztát kb. 6-8 perccel) és gombás - paradicsomos szósszal (ezt most készen kaptuk, cukormentes és adalékmentes, ha jól láttam a leírást... :) ettük, így higgyétek el, hogy isteni finom! :)

Az alapot nem más adja, mint a szegletes lednek. Szatyorboltból rendeltem, és a heti kosárban volt, vagyis a heti összeválogatott gyümölcs és zöldség mellett. Hallottatok már róla? Én ezidáig nem, majd megkérdeztem anyukámat és ő is elgondolkodott... úgyhogy nincs vész, vannak még ismeretlen zöldségek / gyümölcsök ezek szerint, amit nem baj, ha még nem ismerünk. A lednek picit talán keményebb és magasabb keményítő tartalmú mint más, én a hüvelyesekhez tudnám hasonlítani. Olyan mint a lencse vagy a csicseriborsó. Szögletes, vékony és lapos -  tehát formára inkább lencse, de színre és ízre is inkább a csicseriborsóra hasonlít. Mivel nem találtam sehol szénhidráttáblázatban, így a megérzéseimre hagyatkozom és a csicseriborsóéval számolok. (ízben, teljesen hasonló, állagban is, úgyhogy remélem nem tévedek :) 



Tehát az elkészítése nagyjából ugyanaz mint a csicseriborsónak. Egy éjszakára beáztatjuk, jól megdagad, felszívja magába a nedvességet, és kevés babérlevéllel megfőzzük. Érdekes, hogy a csicserihez képest, hogy sokkal hamarabb megfő :) úgyhogy máris nagy köztünk a szerelem! :))


Hozzávalók (kb. 15 db)

  • 100 g szegletes lednek vagy csicseriborsó (utóbbi estében ~ 48 g ch) 
  • 1-2 ek chia mag, előtte pár percre beáztatva / lenmag is jó, szintén beáztatva vagy 1 tojás (ha ehetünk tojást) 
  • 1 ek kakukkfű, 1 ek majoranna (szárított, morzsolt)
  • 1/2 közepes sárgarépa reszelve (~ 50 g vis 4 g ch)
  • 1-2 ek citromlé vagy héj is nagyon jó bele!
  • 1 gerezd fokhagyma
  • babérlevél
  • 1-2 ek kókuszolaj, só, bors
  • 2 ek zabpehely és lenmag durvára darálva és / vagy szezámmag
  • 2-3 ek csicseriborsó liszt (opcionális)

Elkészítése: 
  1. Az előző este beáztatott, majd lecsepegtetett lednek szemeket átmossuk még bő vízben. Babérlevéllel együtt feltesszük főni, kb. 20 perc és meg is puhul. Ezt követően leszűrjük és félretesszük.
  2. A sütőt előmelegítjük, 200 fokra. 
  3. Aprítógépet készítjük elő és mindent ami a fasírthoz kell, beletesszük, hogy egy mozdulattal csak össze kelljen mindent aprítani a fűszerekkel együtt. Tehát a puhára főtt lednek, az apróra vágott vagy reszelt sárgarépa (tehetünk bele csírát is 1-2 evőkanállal, nagyon jól fogja lazítani a tésztát) tojás, citromlé és héj (amennyiben megbízható és nem vegyszerrel kezelt). Ezt követően fűszerezzük, majd apróra darálunk mindent. Akkor jó, ha valamennyire összeáll, tehát gyúrható állapotú. Ha nem gyúrható és szétesik, akkor kell bele még kevés áztatott chia mag (vagy még egy tojás) ami segít összetapadnia a tésztának. Ha pedig tapad, tehát túlságosan puha, akkor tegyünk még bele kevés lisztet. (csicseriborsó helyett lehet mást is használni de ez gluténmentes)
  4. Formás kis gombócokat gyúrunk belőle, amit ha jól csináltunk már tényleg nem esik össze. Majd darált zabpehelybe megforgatjuk (és / vagy szezámmagba - én csináltam mindkétféle verziót) Nagyon jól fog kinézni! :) 
  5. Ha elkészültek a fasírtok, akkor sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, kevés olvasztott kókuszolajjal meglocsoljuk (ill olvasztott kókuszzsír, NE mikróba olvasszuk! Elég ha főzés közben egy keveset a sütő mellé teszünk, azonnal megolvad) és 190 fokon aranyló barnára sütjük. Nagyon jól néz ki, ahogy a szezámmagok is megbarnulnak a fasírton. 
íme:




Az elkészült fasírtok kb. 8-10 g ch / db-ot tartalmaznak. Ehetünk hozzá teljes kiőrlésű tésztát vagy rizstésztát is (gluténmentes) vagy vegyes zöldsalátához is adhatjuk. 


Nincsenek megjegyzések: